ITT Cannon, LLC KJB6T23W53PCL
KJB6T23W53PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W53PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W53PCL.pdf
Availability of KJB6T23W53PCL
QUANTITY
KJB6T23W53PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W53PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W53PCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W53PCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W53PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W53PCL Details Description
Related parts for KJB6T23W53PCL
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 980MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8013 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 100' datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.7V 4-USP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf