ITT Cannon, LLC KJB6T25F61SCL
KJB6T25F61SCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T25F61SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T25F61SCL.pdf
Availability of KJB6T25F61SCL
QUANTITY
KJB6T25F61SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T25F61SCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T25F61SCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T25F61SCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T25F61SCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T25F61SCL Details Description
Related parts for KJB6T25F61SCL
TRANS PNP 25V 4A SOT-223 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M12 8MM PNP NO=NC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 1.5A 5CPH datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X18 POS WT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS .6MM DL VERT datasheet.pdf