United Chemi-Con KMH16VN123M22X35T2
KMH16VN123M22X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH16VN123M22X35T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
KMH16VN123M22X35T2.pdf
Availability of KMH16VN123M22X35T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH16VN123M22X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH16VN123M22X35T2
Internal Part NumberEIS-KMH16VN123M22X35T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH16VN123M22X35T2
Related LinksKMH16VN12, KMH16VN123M22X35T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH16VN123M22X35T2 Details Description
Related parts for KMH16VN123M22X35T2
TESTER RS232 INTERFACE 18 LED'S datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
ALARM ANNUNCIATOR datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf