TDK-Lambda Americas, Inc. KPSA103R3
KPSA103R3 picture photo
Mfg. Part Number
KPSA103R3
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
PWR SPLY BRD MNT 3.3V 2.5A 8W
Datasheet Download
KPSA103R3.pdf
Availability of KPSA103R3
QUANTITY
KPSA103R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSA103R3
Internal Part NumberEIS-KPSA103R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelKPSA10.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesKPSA
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)10W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.40" L x 1.55" W x 0.90" H (61.0mm x 39.4mm x 22.9mm)
Power (Watts) - Max8W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSA103R3
Related LinksKPSA, KPSA103R3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
KPSA103R3 Details Description
Related parts for KPSA103R3
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 330 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
10MM CONTACT HEAD - AIR LIFT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
SLF-LAM LBLDISP .75X.75X3" WH datasheet.pdf
3.175 MM PURPLE SLEEVE FOR AMT datasheet.pdf