ITT Cannon, LLC KPSE01E12-10SZ
KPSE01E12-10SZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01E12-10SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01E12-10SZ.pdf
Availability of KPSE01E12-10SZ
QUANTITY
KPSE01E12-10SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01E12-10SZ
Internal Part NumberEIS-KPSE01E12-10SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01E12-10SZ
Related LinksKPSE01E, KPSE01E12-10SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01E12-10SZ Details Description
Related parts for KPSE01E12-10SZ
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-DSBGA datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
NEEDLE BACK PROBE ADAPTER RED datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO216AA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf