ITT Cannon, LLC KPSE01E18-32PDZ
KPSE01E18-32PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01E18-32PDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE01E18-32PDZ.pdf
Availability of KPSE01E18-32PDZ
QUANTITY
KPSE01E18-32PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01E18-32PDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE01E18-32PDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01E18-32PDZ
Related LinksKPSE01E, KPSE01E18-32PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01E18-32PDZ Details Description
Related parts for KPSE01E18-32PDZ
CONN HOUSING 10POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER MULTI RF 28VFQFPN datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST CMOS XSON8U datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 8pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf