ITT Cannon, LLC KPSE01E22-55SDN
KPSE01E22-55SDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01E22-55SDN
Brief Description
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01E22-55SDN.pdf
Availability of KPSE01E22-55SDN
QUANTITY
KPSE01E22-55SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01E22-55SDN
Internal Part NumberEIS-KPSE01E22-55SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01E22-55SDN
Related LinksKPSE01E, KPSE01E22-55SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01E22-55SDN Details Description
Related parts for KPSE01E22-55SDN
CONN SPRING 48POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 2" H2O 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS TIN datasheet.pdf
526FX2-SC SWITCH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf