ITT Cannon, LLC KPSE06B20-16S
KPSE06B20-16S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B20-16S
Brief Description
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06B20-16S.pdf
Availability of KPSE06B20-16S
QUANTITY
KPSE06B20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B20-16S
Internal Part NumberEIS-KPSE06B20-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B20-16S
Related LinksKPSE06, KPSE06B20-16S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B20-16S Details Description
Related parts for KPSE06B20-16S
IDC CABLE-APK64A/ AE64M / X datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 1.2" 565NM GRN CA datasheet.pdf
IC MPU 80C86 8MHZ 40DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG ORANGE 2500' datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 11POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf