ITT Cannon, LLC KPSE06B20-16SW
KPSE06B20-16SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B20-16SW
Brief Description
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06B20-16SW.pdf
Availability of KPSE06B20-16SW
QUANTITY
KPSE06B20-16SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B20-16SW
Internal Part NumberEIS-KPSE06B20-16SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B20-16SW
Related LinksKPSE06B, KPSE06B20-16SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B20-16SW Details Description
Related parts for KPSE06B20-16SW
KIT DEV/EVAL FOR W6810 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
RES 495K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
LED COB CXA1304 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf