ITT Cannon, LLC KPSE06E16-26SF0
KPSE06E16-26SF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E16-26SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS
Datasheet Download
KPSE06E16-26SF0.pdf
Availability of KPSE06E16-26SF0
QUANTITY
KPSE06E16-26SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E16-26SF0
Internal Part NumberEIS-KPSE06E16-26SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E16-26SF0
Related LinksKPSE06E, KPSE06E16-26SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E16-26SF0 Details Description
Related parts for KPSE06E16-26SF0
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OP AMP/COMP/REF MCROPWR 8-DFN datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 140 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf