ITT Cannon, LLC KPSE06F12-3SA71
KPSE06F12-3SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F12-3SA71
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06F12-3SA71.pdf
Availability of KPSE06F12-3SA71
QUANTITY
KPSE06F12-3SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F12-3SA71
Internal Part NumberEIS-KPSE06F12-3SA71
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F12-3SA71
Related LinksKPSE06F, KPSE06F12-3SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F12-3SA71 Details Description
Related parts for KPSE06F12-3SA71
CONN HEADER RT/A 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf