ITT Cannon, LLC KPSE07F12-10P
KPSE07F12-10P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07F12-10P
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
KPSE07F12-10P.pdf
Availability of KPSE07F12-10P
QUANTITY
KPSE07F12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07F12-10P
Internal Part NumberEIS-KPSE07F12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07F12-10P
Related LinksKPSE07, KPSE07F12-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07F12-10P Details Description
Related parts for KPSE07F12-10P
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 4.7MM datasheet.pdf
ANTENNA PATCH 2.4GHZ WIT2400M datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
38.1MM X 34.93MM 1=25/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf