ITT Cannon, LLC KPSE08E20-41S
KPSE08E20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE RA SKT
Datasheet Download
KPSE08E20-41S.pdf
Availability of KPSE08E20-41S
QUANTITY
KPSE08E20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E20-41S
Internal Part NumberEIS-KPSE08E20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E20-41S
Related LinksKPSE08, KPSE08E20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E20-41S Details Description
Related parts for KPSE08E20-41S
METRAL HDR STR PF 5X12 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 560PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
SPACER SQUARE GEN PURP 0.039" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 61MM datasheet.pdf
4+4 DIL MALE SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 7/8" datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf