ITT Cannon, LLC KPT01E12-8PDN
KPT01E12-8PDN picture photo
Mfg. Part Number
KPT01E12-8PDN
Brief Description
CONN RCPT 8POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT01E12-8PDN.pdf
Availability of KPT01E12-8PDN
QUANTITY
KPT01E12-8PDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01E12-8PDN
Internal Part NumberEIS-KPT01E12-8PDN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01E12-8PDN
Related LinksKPT01E, KPT01E12-8PDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01E12-8PDN Details Description
Related parts for KPT01E12-8PDN
RES SMD 39K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T7 4.7" datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 450MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf