ITT Cannon, LLC KPT02A18-32SW
KPT02A18-32SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A18-32SW
Brief Description
CONN RCPT 32POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02A18-32SW.pdf
Availability of KPT02A18-32SW
QUANTITY
KPT02A18-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A18-32SW
Internal Part NumberEIS-KPT02A18-32SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A18-32SW
Related LinksKPT02A, KPT02A18-32SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A18-32SW Details Description
Related parts for KPT02A18-32SW
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf