Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2EN1XX250PSCHX
PX2EN1XX250PSCHX picture photo
Mfg. Part Number
PX2EN1XX250PSCHX
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
Datasheet Download
PX2EN1XX250PSCHX.pdf
Availability of PX2EN1XX250PSCHX
QUANTITY
PX2EN1XX250PSCHX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2EN1XX250PSCHX
Internal Part NumberEIS-PX2EN1XX250PSCHX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Standard Package1
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleWire Leads
Maximum Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2EN1XX250PSCHX
PX2EN1XX250PSCHX Details Description
Related parts for PX2EN1XX250PSCHX
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONN CONTACT MULT TAP TIN-LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 50MA 26 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 1.75" BLCK-NT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1" CIR - 250/PACK datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf