Vishay/Dale RN55C4021BB14
RN55C4021BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4021BB14
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4021BB14.pdf
Availability of RN55C4021BB14
QUANTITY
RN55C4021BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4021BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4021BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4021BB14
Related LinksRN55C4, RN55C4021BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4021BB14 Details Description
Related parts for RN55C4021BB14
CONN RCPT 30POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Z-PACK F-CODING KEY datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP (BB-418-56) datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 0.249 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf