ITT Cannon, LLC KPT02E18-11PWA206
KPT02E18-11PWA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E18-11PWA206
Brief Description
CONN RCPT 11POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E18-11PWA206.pdf
Availability of KPT02E18-11PWA206
QUANTITY
KPT02E18-11PWA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E18-11PWA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E18-11PWA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E18-11PWA206
Related LinksKPT02E18, KPT02E18-11PWA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E18-11PWA206 Details Description
Related parts for KPT02E18-11PWA206
IC SRAM 1MBIT 12NS 100TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 290 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD 15POS BLACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.18UF RADIAL datasheet.pdf