ITT Cannon, LLC KPT06F20-16SW
KPT06F20-16SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F20-16SW
Brief Description
CONN PLUG 16POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06F20-16SW.pdf
Availability of KPT06F20-16SW
QUANTITY
KPT06F20-16SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F20-16SW
Internal Part NumberEIS-KPT06F20-16SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F20-16SW
Related LinksKPT06F, KPT06F20-16SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F20-16SW Details Description
Related parts for KPT06F20-16SW
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 30-60V 700MA datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEX CRIMP DIE datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf