ITT Cannon, LLC KPT07A14-19SWA206
KPT07A14-19SWA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT07A14-19SWA206
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT
Datasheet Download
KPT07A14-19SWA206.pdf
Availability of KPT07A14-19SWA206
QUANTITY
KPT07A14-19SWA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07A14-19SWA206
Internal Part NumberEIS-KPT07A14-19SWA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07A14-19SWA206
Related LinksKPT07A14, KPT07A14-19SWA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07A14-19SWA206 Details Description
Related parts for KPT07A14-19SWA206
RES 1.62M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLDER ANCHOR FOR BGA HEATSINKS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 15.2VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 8C BRAID 300V datasheet.pdf
WS10 KOREAN FRONT PANEL OVERLAY datasheet.pdf
EVALUATION MODULE LM3643 datasheet.pdf
10000UF 63V 40X70MM 85C 15000H datasheet.pdf