ITT Cannon, LLC KPT0E22-41SDN
KPT0E22-41SDN picture photo
Mfg. Part Number
KPT0E22-41SDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS W/SKT WALL
Datasheet Download
KPT0E22-41SDN.pdf
Availability of KPT0E22-41SDN
QUANTITY
KPT0E22-41SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT0E22-41SDN
Internal Part NumberEIS-KPT0E22-41SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT0E22-41SDN
Related LinksKPT0E2, KPT0E22-41SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT0E22-41SDN Details Description
Related parts for KPT0E22-41SDN
IC OPAMP VFB 54MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 132BGA datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 88POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf