ITT Cannon, LLC KPTC6F22-21PDMB
KPTC6F22-21PDMB picture photo
Mfg. Part Number
KPTC6F22-21PDMB
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPTC6F22-21PDMB.pdf
Availability of KPTC6F22-21PDMB
QUANTITY
KPTC6F22-21PDMB Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTC6F22-21PDMB
Internal Part NumberEIS-KPTC6F22-21PDMB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPTC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTC6F22-21PDMB
Related LinksKPTC6F2, KPTC6F22-21PDMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTC6F22-21PDMB Details Description
Related parts for KPTC6F22-21PDMB
SHORT LINK COMB INSUL DIN 4POLE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf