TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRPA-14DG-125
KRPA-14DG-125 picture photo
Mfg. Part Number
KRPA-14DG-125
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 125V
Datasheet Download
KRPA-14DG-125.pdf
Availability of KRPA-14DG-125
QUANTITY
KRPA-14DG-125 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRPA-14DG-125
Internal Part NumberEIS-KRPA-14DG-125
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.6mA
Coil Voltage125VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)93.75 VDC
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRPA-14DG-125
Related LinksKRPA-1, KRPA-14DG-125 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRPA-14DG-125 Details Description
Related parts for KRPA-14DG-125
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAULT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 160MA SOT-523 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.5333OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 12A BU-5S datasheet.pdf