TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRPA-5AG-120
KRPA-5AG-120 picture photo
Mfg. Part Number
KRPA-5AG-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Datasheet Download
KRPA-5AG-120.pdf
Availability of KRPA-5AG-120
QUANTITY
KRPA-5AG-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRPA-5AG-120
Internal Part NumberEIS-KRPA-5AG-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRPA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRPA-5AG-120
Related LinksKRPA-5, KRPA-5AG-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRPA-5AG-120 Details Description
Related parts for KRPA-5AG-120
TRANS NPN 140V 0.3A SOT323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED LUXEON SMD datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BS II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf