| Internal Part Number | EIS-LCT-10-C-N3 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Industrial Controls, Meters | |
| Family | Controllers - Liquid, Level | |
| Series | LCT | |
| Type | High/Low Level | |
| Voltage - Supply | 120VAC | |
| Sensitivity | 1kOhm ~ 100kOhm | |
| Cable Length | - | |
| Output Type | Relay | |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) | |
| Contact Rating @ Voltage | 10A @ 120VAC | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Screw Terminal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C | |
| Fluid Type | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LCT-10-C-N3 | |
| Related Links | LCT-1, LCT-10-C-N3 Datasheet, Curtis Industries Distributor | |
 | 2-221128-1 | CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP | datasheet.pdf | |