GE Critical Power KSTW010A0F41Z
KSTW010A0F41Z picture photo
Mfg. Part Number
KSTW010A0F41Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 33W
Datasheet Download
KSTW010A0F41Z.pdf
Availability of KSTW010A0F41Z
QUANTITY
KSTW010A0F41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of KSTW010A0F41Z
Internal Part NumberEIS-KSTW010A0F41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBarracuda™ Series DC-DC Converters
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package75
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ KSTW010A0F
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSTW010A0F41Z
Related LinksKSTW01, KSTW010A0F41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
KSTW010A0F41Z Details Description
Related parts for KSTW010A0F41Z
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A PPAK datasheet.pdf
TXRX OPT SFP LC 4/2/1GBD LC CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.235A 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEADER ASSY, 23 POS VERTICAL datasheet.pdf