United Chemi-Con KTD500B475M43A0T00
KTD500B475M43A0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTD500B475M43A0T00
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
KTD500B475M43A0T00.pdf
Availability of KTD500B475M43A0T00
QUANTITY
KTD500B475M43A0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTD500B475M43A0T00
Internal Part NumberEIS-KTD500B475M43A0T00
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTD500B475M43A0T00
Related LinksKTD500B47, KTD500B475M43A0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTD500B475M43A0T00 Details Description
Related parts for KTD500B475M43A0T00
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE 20COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 13.2MM datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
D SUB SIDE ENTRY METAL HOOD 50 P datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf