Rohm Semiconductor KTR10EZPF1583
KTR10EZPF1583 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1583
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1583.pdf
Availability of KTR10EZPF1583
QUANTITY
KTR10EZPF1583 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1583
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1583
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1583
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1583 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1583 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1583
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL78010 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf