Rohm Semiconductor KTR18EZPF1001
KTR18EZPF1001 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1001
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1001.pdf
Availability of KTR18EZPF1001
QUANTITY
KTR18EZPF1001 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1001
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1001
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1001
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1001 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1001 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1001
RES SMD 23.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FILTER 5TH-ORDER BESSEL 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf