Rohm Semiconductor KTR18EZPF3743
KTR18EZPF3743 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF3743
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF3743.pdf
Availability of KTR18EZPF3743
QUANTITY
KTR18EZPF3743 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF3743
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF3743
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF3743
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF3743 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF3743 Details Description
Related parts for KTR18EZPF3743
MOSFET N-CH 20V 10.7A I-PAK datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHL BLK FRNT MNT datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 80MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 24VDC 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 800MA AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf