United Chemi-Con KTS500B475M43N0T00
KTS500B475M43N0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTS500B475M43N0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
KTS500B475M43N0T00.pdf
Availability of KTS500B475M43N0T00
QUANTITY
KTS500B475M43N0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTS500B475M43N0T00
Internal Part NumberEIS-KTS500B475M43N0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTS500B475M43N0T00
Related LinksKTS500B47, KTS500B475M43N0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTS500B475M43N0T00 Details Description
Related parts for KTS500B475M43N0T00
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 20M 64-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf