E-Switch L16PLR10CGRN
L16PLR10CGRN picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10CGRN
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND GRN 28VAC/DC
Datasheet Download
L16PLR10CGRN.pdf
Availability of L16PLR10CGRN
QUANTITY
L16PLR10CGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10CGRN
Internal Part NumberEIS-L16PLR10CGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationL16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10CGRN
Related LinksL16PLR, L16PLR10CGRN Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10CGRN Details Description
Related parts for L16PLR10CGRN
IC SRAM 2MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 16SSOP datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
MICRO 31C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
BOARD DEMO SA6X6DK RF IF datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf