Ohmite L175J30KE
L175J30KE picture photo
Mfg. Part Number
L175J30KE
Brief Description
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J30KE.pdf
Availability of L175J30KE
QUANTITY
L175J30KE Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J30KE
Internal Part NumberEIS-L175J30KE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J30KE
Related LinksL175, L175J30KE Datasheet, Ohmite Distributor
L175J30KE Details Description
Related parts for L175J30KE
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 60POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
IC REG PWM CONV AC/DC TO-220F-7 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf