Amphenol Commercial Products L177DFAG15S
L177DFAG15S picture photo
Mfg. Part Number
L177DFAG15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L177DFAG15S.pdf
Availability of L177DFAG15S
QUANTITY
L177DFAG15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFAG15S
Internal Part NumberEIS-L177DFAG15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFAG15S
Related LinksL177D, L177DFAG15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFAG15S Details Description
Related parts for L177DFAG15S
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 3HI 2MM YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO201AE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
V850ES SX2 IECUBE UNIT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SPDT PLUNGER SIDE datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf