Amphenol Commercial Products L177DFAH15S
L177DFAH15S picture photo
Mfg. Part Number
L177DFAH15S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L177DFAH15S.pdf
Availability of L177DFAH15S
QUANTITY
L177DFAH15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFAH15S
Internal Part NumberEIS-L177DFAH15S
SeriesDF
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFAH15S
Related LinksL177D, L177DFAH15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFAH15S Details Description
Related parts for L177DFAH15S
HEADER OPEN .025"DIA .600 50POS datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 560K OHM 10SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS TO72-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE W/COUPLING datasheet.pdf
HOOD STRAIGHT SHIELDED METAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf