Amphenol Commercial Products L177HDCH62S
L177HDCH62S picture photo
Mfg. Part Number
L177HDCH62S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L177HDCH62S.pdf
Availability of L177HDCH62S
QUANTITY
L177HDCH62S Order Process
Ship out your order
Specifications of L177HDCH62S
Internal Part NumberEIS-L177HDCH62S
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177HDCH62S
Related LinksL177H, L177HDCH62S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177HDCH62S Details Description
Related parts for L177HDCH62S
AST 1/32 UNCLOSED KRG BN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 8B 24DIP datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 27POS datasheet.pdf
OSC XO 800.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 1.2MH 3.1A TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
VOLTAGE TEST LEAD 3-PHASE+N datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A XDFN4 datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf