Amphenol Commercial Products L177SDDH50SOL2G
L177SDDH50SOL2G picture photo
Mfg. Part Number
L177SDDH50SOL2G
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177SDDH50SOL2G.pdf
Availability of L177SDDH50SOL2G
QUANTITY
L177SDDH50SOL2G Order Process
Ship out your order
Specifications of L177SDDH50SOL2G
Internal Part NumberEIS-L177SDDH50SOL2G
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177SDDH50SOL2G
Related LinksL177SDD, L177SDDH50SOL2G Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177SDDH50SOL2G Details Description
Related parts for L177SDDH50SOL2G
PHOTODIODE FBR-OPT HS PIN (AT&T) datasheet.pdf
TRISIL TELECOM PROTECTION DO-15 datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 2/80 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 2POS 2.54MM GREEN datasheet.pdf
22+22 DIL PIN HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf