Littelfuse L2004D6RP
L2004D6RP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D6RP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D6RP.pdf
Availability of L2004D6RP
QUANTITY
L2004D6RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D6RP
Internal Part NumberEIS-L2004D6RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA