Amphenol Commercial Products L717DA15P1AONC309
L717DA15P1AONC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717DA15P1AONC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DA15P1AONC309.pdf
Availability of L717DA15P1AONC309
QUANTITY
L717DA15P1AONC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DA15P1AONC309
Internal Part NumberEIS-L717DA15P1AONC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DA15P1AONC309
Related LinksL717DA15, L717DA15P1AONC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DA15P1AONC309 Details Description
Related parts for L717DA15P1AONC309
IDC CABLE - MSC20A/MC20M/MSC20A datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 9POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SRAM 64MB 70NS 48BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A TO-220 datasheet.pdf