Amphenol Commercial Products L717DA15PAM4B
L717DA15PAM4B picture photo
Mfg. Part Number
L717DA15PAM4B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DA15PAM4B.pdf
Availability of L717DA15PAM4B
QUANTITY
L717DA15PAM4B Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DA15PAM4B
Internal Part NumberEIS-L717DA15PAM4B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DA15PAM4B
Related LinksL717DA, L717DA15PAM4B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DA15PAM4B Details Description
Related parts for L717DA15PAM4B
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ATP-E-153-E2) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 80MA 62 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 200MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf