Amphenol Commercial Products L717DA15PV
L717DA15PV picture photo
Mfg. Part Number
L717DA15PV
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DA15PV.pdf
Availability of L717DA15PV
QUANTITY
L717DA15PV Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DA15PV
Internal Part NumberEIS-L717DA15PV
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DA15PV
Related LinksL717D, L717DA15PV Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DA15PV Details Description
Related parts for L717DA15PV
RECTIFIER BRIDGE 200V 1.5A DF-S datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 83.5MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf