Amphenol Commercial Products L717DD50P1AUN
L717DD50P1AUN picture photo
Mfg. Part Number
L717DD50P1AUN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DD50P1AUN.pdf
Availability of L717DD50P1AUN
QUANTITY
L717DD50P1AUN Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DD50P1AUN
Internal Part NumberEIS-L717DD50P1AUN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DD50P1AUN
Related LinksL717DD, L717DD50P1AUN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DD50P1AUN Details Description
Related parts for L717DD50P1AUN
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 25M 52-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 290MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf