Amphenol Commercial Products L717DFAH15PAJ3VF2
L717DFAH15PAJ3VF2 picture photo
Mfg. Part Number
L717DFAH15PAJ3VF2
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DFAH15PAJ3VF2.pdf
Availability of L717DFAH15PAJ3VF2
QUANTITY
L717DFAH15PAJ3VF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DFAH15PAJ3VF2
Internal Part NumberEIS-L717DFAH15PAJ3VF2
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DFAH15PAJ3VF2
Related LinksL717DFAH, L717DFAH15PAJ3VF2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DFAH15PAJ3VF2 Details Description
Related parts for L717DFAH15PAJ3VF2
LED RED T1 .25" HI RT ANG ASSY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 1A SC73 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.271 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.01% 8W TO220-4 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf