Amphenol Commercial Products L717DFB25PVF
L717DFB25PVF picture photo
Mfg. Part Number
L717DFB25PVF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DFB25PVF.pdf
Availability of L717DFB25PVF
QUANTITY
L717DFB25PVF Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DFB25PVF
Internal Part NumberEIS-L717DFB25PVF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DFB25PVF
Related LinksL717DF, L717DFB25PVF Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DFB25PVF Details Description
Related parts for L717DFB25PVF
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf