Amphenol Commercial Products L77DA15S1ATN
L77DA15S1ATN picture photo
Mfg. Part Number
L77DA15S1ATN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77DA15S1ATN.pdf
Availability of L77DA15S1ATN
QUANTITY
L77DA15S1ATN Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DA15S1ATN
Internal Part NumberEIS-L77DA15S1ATN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DA15S1ATN
Related LinksL77DA1, L77DA15S1ATN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DA15S1ATN Details Description
Related parts for L77DA15S1ATN
TRIAC SENS GATE 200V 6A TO251 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10M OHM 16SOIC datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 6X6X72" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf