Amphenol Commercial Products L77DFAG15SOL2RM5
L77DFAG15SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L77DFAG15SOL2RM5
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DFAG15SOL2RM5.pdf
Availability of L77DFAG15SOL2RM5
QUANTITY
L77DFAG15SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFAG15SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L77DFAG15SOL2RM5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFAG15SOL2RM5
Related LinksL77DFAG1, L77DFAG15SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFAG15SOL2RM5 Details Description
Related parts for L77DFAG15SOL2RM5
CONN HEADER 2MM 6POS DL R/A 30AU datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EMITTER 7M WIRE LEADS T-BEAM datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
PROTECT COVER FOR SLEEVE HOUSING datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
SPECIAL SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 75W datasheet.pdf