ST L78L15ABUTR
L78L15ABUTR picture photo
Mfg. Part Number
L78L15ABUTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A SOT89-3
Datasheet Download
L78L15ABUTR.pdf
Availability of L78L15ABUTR
QUANTITY
L78L15ABUTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L78L15ABUTR
Internal Part NumberEIS-L78L15ABUTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL78L15AB View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78L15ABUTR
Related LinksL78L1, L78L15ABUTR Datasheet, ST Distributor
L78L15ABUTR Details Description
Related parts for L78L15ABUTR
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLK 8POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 110V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf