| Internal Part Number | EIS-LA 3366-R1T2-1-0-20-BULK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Jan/2010 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Color | Amber | |
| Lens Color | Amber | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 281mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 2.80mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 70° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | 615nm | |
| Wavelength - Peak | 622nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 4.80mm | |