Littelfuse LA065URD73TTI1800
LA065URD73TTI1800 picture photo
Mfg. Part Number
LA065URD73TTI1800
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 1800A 660VAC
Datasheet Download
LA065URD73TTI1800.pdf
Availability of LA065URD73TTI1800
QUANTITY
LA065URD73TTI1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA065URD73TTI1800
Internal Part NumberEIS-LA065URD73TTI1800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated660VAC
Current1.8kA
Package / CaseRectangular
Size / Dimension2.913" L x 2.933" W x 3.131" H (74.00mm x 74.50mm x 79.53mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t2040
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA065URD73TTI1800
Related LinksLA065URD, LA065URD73TTI1800 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA065URD73TTI1800 Details Description
Related parts for LA065URD73TTI1800
IC REG LDO POS/NEG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 910MA 833 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
6P 8C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf