Taiyo Yuden LAL03TB2R7M
LAL03TB2R7M picture photo
Mfg. Part Number
LAL03TB2R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 220MA 1.3 OHM TH
Datasheet Download
LAL03TB2R7M.pdf
Availability of LAL03TB2R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL03TB2R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL03TB2R7M
Internal Part NumberEIS-LAL03TB2R7M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL03TB2R7M
Related LinksLAL03, LAL03TB2R7M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL03TB2R7M Details Description
Related parts for LAL03TB2R7M
MOSFET N-CH 60V 7.6A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 750MA 930 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf